menu click
  Search

Members of Parliament

  

Emilia Lolloh Tongi
Constituency 001
Kailahun District
Eastern Region
Independent
More Information

     

Sahr Egbinda Juana
Constituency 002
Kailahun District
Eastern Region
SLPP
More Information





            

Hindolo Moiwo Gevao
Constituency 003
Kailahun District
Eastern Region
SLPP

 

Sarty Banya
Constituency 04
Kailahun District
Eastern Region
SLPP

   

Ansumana Aloysious Bockarie
Constituency 005
Kailahun District
Eastern Region
SLPP
More Information

 
Mohamed Kanneh
Constituency 006
Kailahun District
Eastern Region
SLPP
   

Quintin Sallia-Konneh
Constituency 007
Kailahun District
Eastern Region
Independent
More Information

 

Wuyatta Bernadette Songa
Constituency 008
Kailahun District
Eastern Region
SLPP
More Information

   

Musa Lahai
Constituency 009
Kenema District
Eastern Region
SLPP
More Information

 

Samuel Genwai Panda
Constituency 010
Kenema District
Eastern Region
SLPP
More Information

   

Musa Peter Moigua 
Constituency 011
Kenema District
EASTERN Region
SLPP
More Information

 

Momoh Bockarie
Constituency 012
Kenema District
Eastern Region
SLPP
More Information

 

Alusine Kanneh
Constituency 013
Kenema District
EASTERN Region
SLPP
More Information

 

Josephine Makieu
Constituency 014
Kenema District
EASTERN Region
SLPP
More Information

  

Festus Mohamed Lansana
Constituency 015
Kenema District
Eastern Region
SLPP
More Information

 

Abubakarr Fofanah
Constituency 016
Kenema District
Eastern Region
SLPP
More Information

   

Brima Mansaray
Constituency 017
Kenema District
Eastern Region
SLPP

 

Hafiju Maada Kanja
Constituency 018
Kenema District
Eastern Region
SLPP
More Information

 

Matthew Sahr Nyuma
Deputy Leader of Government

Constituency 019
Kenema District
Eastern Region
SLPP
More Information

 

Francis Amara Kaisamba
Chairman on Finance
Constituency 020
Kenema District
Eastern Region
SLPP
More Information

    

Boston Munda
Constituency 021
Kenema District
Eastern Region
SLPP
More Information

 

Tom Issic Tucker
Constituency 022
Kono District
Eastern Region
APC
More Information

   

Musa Fofanah
Constituency 023
Kono District
Eastern Region
C4C
More Information

 

Kamanda Komba Mansamayao
Constituency 024
Kono District
Eastern Region
C4C
More Information

  

Paul Saa Sam
Constituency 025
Kono District
Eastern Region
C4C
More Information

 

 

Aiah David Shek Kassegbama
Constituency 026
Kono District
Eastern Region
C4C
More Information

   

Saa Francis Bhendu
Constituency 027

Kono District
Eastern Region
C4C

 

Sahr Charles
Constituency 028
Kono District
Eastern Region
C4C

   

Rebecca Yei Kamara
Constituency 029
Kono District
Eastern Region
C4C

 

Worshipful Saa Emerson Lamina 
Constituency 030
Kono District
Eastern Region
Opposition Leader C4C
Chairman Mines and Minerals Committee
Member ACP/EU Parliament

 

John Charles Conteh
Constituency 031
Bombali District
Northern Region
APC

 

Mark Mahmoud Kalokoh
Constituency 032
Bombali District
Northern Region
APC

 

Peter Yamba Koroma
Constituency 033 
Bombali District
Northern Region
APC

 

Ibrahim Ben Kargbo
Constituency 034
Bombali District 
Northern Region
APC
Deputy Leader of Opposition

 

Paul Samba Conteh
Constituency 035
Bombali District
Northern Region
APC

 

Emmanuel Alieu Koroma
Constituency 036
Bombali District 
Northern Region
APC

 

Catherine Zainab Tarawally
Constituency 037 
Bombali District
Northern Region
APC
 
Sallieu Osman Sesay
Constituency 038
Kambia District
Northern region
APC



 

Nohamed Billoh Shaw
Constituency  039
Falaba District
Northern Region
SLPP
 
Alhassan Jero Kamara
Constituency 040
Falaba District
Northern Region
APC
 

Alusine Marah
Constituency 041
Falaba District
Northern Region
APC





Lahai Marah
Constituency 042
Falaba District
Northern Region
APC



 

Momodu Eskimo Mansaray
Constituency 043
Koinadugu District
Northern Region
APC








Foday Lamin Kabba
Constituency 044
Koinadugu District
Northern Region
APC
 

Kusan Sesay
Constituency 045
Koinadugu District
Northern Region
APC 
  Daniel Brima Koroma  
Constituency 046
Koinadugu District
Northern Region
APC



 

Abdulai Papa Kargbo
Constituency 047
Tonkolili District
Northern Region
APC     



  Aaron Aruna Koroma
Constituency 048
Tonkolili District
Northern Region
APC
 

Hassan Sankoh
Constituency 049
Portloko District
Northern Region
APC





Hassan Abdul Sesay   
Constituency 050
Tonkolili District
Northern Region
Opposition Whip APC 



 

Alhaji Sorieba Turay
Constituency 051
Tonkolili District
Northern Region
APC








Dr. Daniel Abdulai Sesay
Constituency 052
Tonkolili District
Northern
APC
More Information



 

Ibrahim Conteh
Constituency 053
Tonkolili District
Northern Region
APC








James Ozan Tholley
Constituency 054
Tonkolili District
Northern Region
APC 



 

Rosemarie Bangura
Constituency 055
Tonkolili District
NORTHERN Region
APC





Musa Bambay Foray Jalloh
Constituency 056
Tonkolili District
NORTHERN Region
APC  





Foday Mario Kamara
Constituency 057
Kambia District
Northern Region
NGC





Alusine Osaio Kamara
Constituency 058
Kambia District
Northern Region
APC
 

Abdul Karim Kamara
Constituency 059
Kambia District
Northern Region
APC








Bai Sama Kamara
Constituency 060
Kambia District
Northern Region
NGC



 

Abdul Titus Kamara
Constituency 061
Kambia District 
Northern Region
NGC
 
Dr. Kandeh Kolleh Yumkella
Constituency 062
Kambia District 
Northern Region
Leader of NGC
Member Appointment Committee
 

Ibrahim Kamara
Constituency 063
Karene District
Northern Region
APC
 
Roland Foday Kargbo
Constituency 064
Karene District
Northern Region
APC
 
Cecilia Mabinty Bangura
Constituency 065
Karene District
Northern Region
APC
 
Mohamed Bangura
Constituency 066
Karene District
Northern Region
APC
 

Alusine Bash Kamara
Constituency 067
Karene District 
Northern Region 
APC
 
Dr. Ibrahim Bun Kamara
Constituency 068
Portloko District
Northern Region
APC
 

Abdul Karim Kamara
Constituency 069
Portloko District
Northern Region 
APC
 
Abdul Karim Koroma
Constituency 70
Portloko District
Northern Region
APC
 

Saidu Babah Kamara         
Constituency 071
Portloko District
Northern Region
APC





Alimamy Brun Kanu          
Constituency 072
Portloko District
Northern Region
APC
 

Ahmed Samba Turay
Constituency 073
Portloko District
Northern region
APC





Abu Mansaray            
Constituency 074
Portloko District
Northern Region
APC
 

Abdul Latiff Sesay            
Constituency 075
Portloko District
Northern Region
APC





Ibrahim Aziz Bangura
Constituency 076
Portloko District
Northern Region 
APC
 

Abdul Kargbo
Constituency 077
Portloko District
Northern Region
APC





Alimamy O. Kamara
Constituency 078
Bo District
Southern Region 
SLPP              
 
  Charles Osman Abdulai
Constituency 079
Bo District 
Southern Region 
SLPP





Ishmail Sama Sandy
Constituency 080
Bo District
Southern Region
SLPP
 

Joseph Williams Lamin
Constituency 081
Bo District
Southern Region
SLPP





Basiru Silikie
Constituency 082
Bo District 
Southern Region
SLPP
 

Ambrose Maada Lebby
Constituency 083
Bo District 
Southern Region
SLPP





Joseph Abdul Bash Kamara
Constituency 084
Bo District 
Southern Region
SLPP
 

Massay Ngahinteh Aruna
Constituency 085
Bo District
Southern Region
SLPP





Nenneh Lebbie
Constituency 086
Bo District
Southern Region 
SLPP
 

Yusuf Mackery
Constituency 087
Bo District
Southern Region
SLPP





Christopher Keikura Vandy
Constituency 088
Bo District
Southern Region
SLPP
 
Solomon Segepoh Thomas
Constituency 089
Bonthe District 
Southern Region 
SLPP
Deputy Speaker
Chairman PAC
Member Appointment Committee 





Moses A. Edwin
Constituency 090
Bonthe District
Southern Region
SLPP
 

Moses Baimba Jorkie
Constituency 091
Bonthe District 
Southern Region
SLPP
  
Alice Jebbeh Kumabeh
Constituency 092
Bonthe District
Southern Region
SLPP
 

Amadu Kanu
Constituency 093
Moyamba District
Southern Region 
APC
  
Veronica Kadie Sesay
Constituency 094
Moyamba District
Southern Region
SLPP
 

Mustapha Musa Sellu
Constituency 095
Moyamba District
Southern Region
SLPP

  
Simeon Fefegula
Constituency 096
Moyamba District
Southern Region
SLPP
 

Edward Geprge
Constituency 097
Moyamba District
Southern Region
SLPP
  
Dominic J. Lavalie Tshombe
Constituency 098
Moyamba Distric
Southern Region
SLPP
 

Sheku Munirr Turay
Constituency 099
Pujehun District
Southern Region
SLPP
  
Dickson Momoh Rogers
Constituency 100
Pujehun District
Southern Region
SLPP
 

Sidie Mohamed Tunis
Constituency 101
Pujehun District
Southern Region
Leader of Govt. Business SLPP
Chairman Appointment Committee 
  
Alex Mattia Rogers
Constituency 102
Pujehun District
Southern Region
SLPP
 

Abu Kemokai
Constituency 103
Pujehun District
Southern Region
SLPP



  
Musa Shiaka Sama
Constituency 104
Pujehun District
Southern Region
Independent 
 

Abdul Turay
Constituency 105
Western Area District
Western Area Rural
APC
  
Mohamed Kabia
Constituency 106
Western Area District
Western Area Rural
APC
 

Abubakarr Fofanah
Constituency 107
Western Area District
Western Area Rural
APC 
  
Ahmed Joseph Kanu
Constituency 108
Western Area District
Western Area Rural
SLPP
 

Osman Wurie Jalloh
Constituency 109
Western Area District
Western Area Rural
SLPP
  
Khadijatu Davies
Constituency 110
Western Area District
Western Area Rural
APC
 

Horace Ekuyemi Vincent
Constituency 111
Western Area Distrcit
Western Area Rural
SLPP

 
Haja Miatta Amara
Constituency 112
Western Area District
Western Area Rural
APC

 

Rugiatu Rosy Kanu
Constituency 113
Western Area District
Western Area Rural
APC

 
Dr. Unpha Sorie Gbassay Koroma
Constituency 114
Western Area District
Western Area Urban
APC
 

Alpha Amadu Bah
Constituency 115
Western Area District
Western Area Urban
APC

 
Emmanuel Sahr Gbekie
Constituency 116
Western Area District
Western Area Urban
SLPP
 

Hajaratu Faith Samura
Constituency 117
Western Area District
Western Area Urban
APC
 
Isaac Tarawallie
Constituency 118
Western Area District
Western Urban
APC
 

Wurroh Timbo Jalloh
Constituency 119
Western Area District
Western Area Urban
APC
 
Tennison Hindolo Sandy
Constituency 120
Western Area District
Western Area Urban
SLPP
 

Abdul Muniru Lansana
Constituency 121
Western Area District
Western Area Urban
SLPP
 
Alieu Ibrahim Kamara
Constituency 122
Western Area District
Western Area Urban
SLPP
 

Lihadi Alhadi
Constituency 123
Western Area District
Western Area Urban
APC
 
Ajibola Emmanuel Manly-Spaine
Constituency 124
Western Area District
Western Area Urban
APC
 
Alusine Alu-Kainde Conteh
Constituency 125
Western Area District
Western Area Urban
APC
  Chernor Ramadan Maju Bah
Constituency 126
Western Area District
Western Area Urban
Leader of Opposition APC
Member Appointment Committee
Member ECOWAS Parliament

 

John Telsa Koroma
Constituency 127
Western Area District
Western Area Urban
SLPP
 
Benjamin Turay
Constituency 128
Western Area District
Western Area Urban
SLPP
 
Emmanuel Saidu Conteh
Constituency 129
Western Area District
Western Area Urban
APC
 
Abdul Sulaiman Marray-Conteh
Constituency 130
Western Area District
Western Area Urban
SLPP
 
Mohamed Sheriff Rahman Coker
Constituency 131
Western Area District
Western Area Urban
SLPP
 
 Ibrahim Tawa Conteh
Constituency 132
Western Area District
Western Area
SLPP
 
P.C. Alie Balansama Marah III
Koinadugu District
Northern Region

  P.C. Bai Farama Tass Bubu Ngbnak IV 
Kambia District 
Northern Region

 
P.C. Matilda Yayu Lansana Minah
Pujehun District
Yakemo Kpukumu Krim Chiefdom
Southern Region



   P.C. Prince Mambu Pewa III
Kenema District
Eastern Region

 
P.C. Kandeh Wusu Sesay III
Karene District
Northern Region

  P.C. Haja Fatmata Bintu Koroma Meama-Kajue
Moyamba District
Southern Region
 
P.C. Bai Sherbora Sehba Gbereh 
Portloko District
Northern Region
  P.C. Kandeh Finoh III
Bombali District
Northern Region
 
P.C. Sahr Youngai Kontanday Mbriwa II
Kono District
Eastern Region
  P.C. Joe Kangbai Macavoray
Bo District
Southren Region

 
P.C. Alie Badara. Sheriff
Bonthe District
Southern Region
 
P.C. Fasalie Kulako Demba Marrah III
Falaba District
Northern Region
 
P.C. Cyril Foray Gondor II
Kailahun District
Eastren Region
  P.C. Matilda Yayu Lansana Minah V
Pujehun District
Southern Region